Препозната као значајан актер социо–економског развоја у целини, РРА Златибор у улози панелисте имала задатак да учеснике упозна са својом улогом у промоцији и развоју социјалног предузетништва.
Поред стандардних програма подршке који се реализују у сарадњи са националним институцијама, представљене су и друге активности у функцији развоја социјалног предузетништва. Послујући као друштвено одговорна институција, у све пројекте које спроводи РРА Златибор укључује угрожене категорије грађана - жене из руралних подручја и тешко запошљивих категорија, особе са инвалидитетом, избеглице, младе незапослене итд. Најбољи пример који илуструје улогу РРА Златибор јесте сарадња са Удружењем Женски центар које већ 2 године ради на оснивању социјалног предузећа – рециклажног центра, у коме се планира ангажовање особа са инвалидитетом и жена из других угрожених категорија.
Пројекат Форума младих са инвалидитетом траје 9 месеци и у основни циљ му је едукација, односно развој предузетничких знања и вештина особа из угрожених друштвених група, првенствено особа са инвалидитетом. Поред Ужица, активности се спороводе у Суботици, Лесковцу и Бору. Након локалних дебата у овим градовима и упознавања циљних група са активностима пројекта, биће организоване едукације за израду бизнис планова. Полазници ће након тренинга уз менторску подршку разрађивати свеоје пословне идеје, а најбоље оцењен бизнис план добиће финансијску подршку (грант) за реализацију.
Концепт социјалне економије је релативно нов у нашој земљи и обухвата различите економске иницијативе чији приоритет није стварање профита, већ остваривање јавног интереса, односно решавање проблема угрожених категорија грађана и инклузија маргинализованих група. Социјално предузетништво и социјална предузећа у свету заузимају значајан удео у економији. Процењује се да сектор социјалног предузетништва у свету данас запошљава преко 40 милиона људи, док у Европској унији оваква предузећа чини 10% од укупног броја привредних друштава. Профит који стварају послујући по тржишним принципима, социјална предузећа реинвестирају у друштво . Из тог разлога социјално предузетништво је ефикасан инструмент локалног развоја, а са друге стране механизам за решавање проблема угрожених категорија грађана, за јачање инклузивности друштва и подстицање грађанских иницијатива.
Иако код нас већ послују социјална предузећа, бројни проблеми се јављају јер у Србији не постоји одговарајући законски оквир који јасно регулише ову област. Нацрт закона је у припреми, али су учесници дебате истакли да би у процес креирање законодавног оквира требало укључити управо људе из угрожених група.