ODRŽAN SASTANAK SA STEJKHOLDERIMA U OKVIRU PROJEKTA GREEN - TEX
Danas, 13. decembra 2024. godine održan je sastanak sa ključnim stejkholderima u okviru projekta Green – Tex. Sastanak je održan u Užicu, u porstorijama Regionalne razvojne agencije Zlatibor. Projekat identifikuje i povezuje najistaknutije stejkholdere iz institucija, poslovnih subjekata i organizacija koji se bave recikliranjem i upcikliranjem materijala i promovišu prelazak sa linearne ekonomoje na cirkularnu, jer ona predstavlja osnovu za dogorčna ekološka rešenja, što zahteva uključivanje celokupne zajednice na globalnom, nacionalnom i lokalnom nivou.
Satanku su prisustvovali predstavnici nevladine organizacije Ženski centar Užice, predstavnici kompanije Sirogojno Company doo, WOOL art, Umetničke škole iz Užica i predstavnici preduzeća Zlatiborski Eko agrar d.o.o. Tim Green Tex projekta je predstavio projekat i ključna delovanja. Takođe, razgovoralo se o modelima saradnje na projektnim aktivnostima.
Naglašeno je da u Zlatiborskom regionu možemo prepoznati delimičnu primenu modela trostruke spirale, gde postoji interakcija između lokalne privrede, državnih institucija i obrazovnih centara. Razvojna strategija ovog projekta se zasniva na bliskoj saradnji sa lokalnim stejkholderima i njihovim angažovanjem kroz kreiranje zajedničke baze podataka o mogućnostima, potrebama i očekivanjima. U tom kontekstu, Green – Tex od početka projekta promoviše različite oblasti saradnje, razmenu informacija, istraživanje, podizanje svesti, izgradnju kapaciteta itd.
Poseban akcenat je stavljen na već uspostavljenu saradnju između Retex centra i Umetničke škole iz Užica. Istaknuto je da je regionalni centar Retex, kao deo Ženskog centra Užice, inovativni centar za prikupljanje i reciklažu tekstila, koji za cilj ima ekonomsku valorizaciju otpadnog tekstila i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu. Sa druge strane, Umetnička škola u Užicu, već niz godina, upisuje učenike na smer tehničar dizajna tekstila, odeće i scenskog kostima. To je oblast primenjene umetnosti gde se osmišljava izgled tekstilnih materijala (boja, nijansa, dezen, tekstura, prepletaj…) uz primenu estetskih načela iz teorije dizajna. Pažljivom kombinacijom likovnog iskustva, tehnika i tehnologije nastaje unikatni tekstilni predmet.
Ova idealna kombinacija, utemeljena na principima sinergije, biće podržana kroz Projekat, pažljivo planiranom pilot akcijom. Tako će Užice, kao centar regiona, biti jos jedna od lokacija u kojoj će se organizovati pilot aktivnosti. Pored uključivanja Ženskog centra, radiće se i na uključivanju većeg broja mlađe populacije u izradu ručno rađenih predmeta i asesoara od vune kroz aktivno uključivanje Umetničke škole. Takođe će, i drugi prepoznati stejkholderi, WOOL art i Sirogojno Company doo koji se bave ručno izradom komada odeće od vune podržati planirane aktivnosti.