Регионална Развојна Агенција Златибор

031/523-065

office@rrazlatibor.rs

Да ли дрвна биомаса потиче само из шуме?

Одговор на ово питање струка је одавно дала и он је недвосмислен – дрвна биомаса за грејање се, поред шуме, још може обезбедити и из отпадног дрвета, као и из редовног и ванредног одржавања јавних површина, укључујући и путеве различите категорије важности. У оба наведена случаја, јавна комунална предузећа играју незаменљиву улогу и њихова укљученост у ове процесе је од пресудног значаја.

Управо је ова тема била најважнији повод за посету представника GIZ DKTI Програма Ужицу и разговор са представницима релевантних комуналних предузећа. Прво је, на локацији депоније Дубоко, обављен разговор са менаџментом, током кога су размењене основне информације о пословању овог предузећа, врстама и количинама отпада који се у њему допрема, са посебним акцентом на отпад дрвеног порекла. Затим је гостима предочен систем секундарне селекције у центру за селекцију отпада, као и део машинског парка који је, између осталог, намењен дробљењу већих комада дрвета и производњи тзв. дрвне сечке.

Други део посете је реализован са фокусом на ЈКП Биоктош и надлежности које ово предузеће има у сегменту одржавања јавних површина и раскресивања растиња. Отуда су гости прво погледали плато на Сарића Осоју, који служи за прихват, сушење и ситњење грања и припрему дрвне сечке за даљи транспорт до места њеног сагоревања у простору градског расадника у Севојну. У расаднику је гостима показан котао снаге 350 KW који сагорева дрвну сечку и греје штићене пластеничке и стакленичке просторе за производњу расадног материјала, које ово предузеће користи у сопствене сврхе и продаје на тржишту.

Састанак представника GIZ DKTI Програма и ужичких комуналних предузећа је организовао БиоЕн пројекат у намери да се међусобно упознају и размене корисне информације. Посета је показала да потенцијала за активније учешће комуналних предузећа на тржишту биомасе у Златиборском региону има, али да треба доста радити на њиховом искоришћењу. Први корак је да комунална предузећа препознају могућност за обављање и ове делатности, а затим и да подигну сопствене техничке и кадровске капацитете како би могли да адекватно одговоре задатку. Најављена изградња топлана на биомасу у региону ће свакако убрзати ове процесе, тако што ће се тражња за дрвном биомасом значајно увећати, а потреба за њом нужно задовољавати и на алтернативне начине, а не само из шуме. То је шанса за сектор комуналних делатности у нашим локалним самоуправама, коју никако не би требало да пропусте.

[ngg src=“galleries“ ids=“23″ display=“basic_thumbnail“]