Након вишемесечног рада експертског тима ГИЗ ДКТИ програма, јуче је у градској кући представљена Студија „Анализа система грејања у Народном позоришту у Ужицу са предлогом за прелаз на систем грејања на дрвну биомасу“. Налазе студије, градском руководству и члановима пројектног тима, који је формиран за потребе ове иницијативе, презентовале су Милица Вукадиновић, лидер компоненте „Развој пројеката“ ГИЗ ДКТИ програма и Ивана Радуловић, пројектни менаџер истог програма.
Била је то прилика да се доносиоцима одлука на градском нивоу укаже на све предности дрвне биомасе у системима грејања објеката јавне намене и то кроз конкретан пример установе која има озбиљне проблеме у досадашњој пракси грејања на фосилна горива, превасходно мазут.
ГИЗ ДКТИ програм је присутан у Ужицу и региону још од 2013. године и бележи доста добре резултате и сарадњу на овој територији. У оквиру те сарадње реализовано је на десетину едукативно-промотивних скупова, подељено на хиљаде информативних материјала, разговарано са више стотина грађана, урађено неколико конкретних анализа, међу којима и ова за Позориште. Један од разлога зашто је то тако, јесте и ангажовање РРА Златибор, која је од самог почетка препознала важност теме и дала пун допринос њеној даљој и дубљој разради. Своје активности, РРА Златибор је реализовала кроз двогодишњи пројекат „БиоЕн – Промоција одрживе употребе биоенергије у Златиборској области“ чији се наставак очекује и у 2018.
На доносиоцима одлука у граду Ужицу је да процене све опције и донесу коначну одлуку, како ће се зграда Народног позоришта грејати у будућности и у томе ће им свакако помоћи и ова студија. Без обзира на коначну одлуку, сасвим је јасно да је овим примером започет један шири дијалог између стручне и заинтересоване јавности, који извесно треба да резултира већим нивоом транспарентности процеса и одговорности његових актера при дефинисању локалних енергетских политика.