Последњи у низу семинара, који су планирани за општинске Зелене савете у Златиборској области, БиоЕн пројекат је одржао у простору Градског развојног центра, 24. маја у Ужицу. Као и у случају претходних предавања у Бајиној Башти и Чајетини, учесници семинара су кроз уводна излагања добили оквирне информације о правном и стратешком оквиру за употребу биомасе као обновљивог извора енергије, почев од стратегија и развојних планова, на нивоу ЕУ и Енергетске заједнице, закључно са стратешким правцима за унапређење коришћења биомасе које има Република Србија. Након тога, нешто више се говорило о вези између биомасе и локалних енергетских политика, укључујући могућности и препреке за њихово унапређење. На крају, посебна пажња је посвећена учешћу јавности у креирању погодног окружења за унапређење употребе обновљивих извора енергије у локалној заједници, са акцентом на улогу Зеленог савета у промоцији и унапређењу коришћења биомасе у граду Ужицу.
Током скупа је идентификовано да су општи проблеми у области енергетике на локалном нивоу: незнање, тј. недовољна неинформисаност грађанства, прекомерно загађење ваздуха, зависност од екстерног снабдевања енергентима (мазут, угаљ и гас), те присутно незадовољство корисника ценом и квалитетом услуге грејања.
Учесници скупа су се, такође, сагласили да је специфични проблем са којим се Град суочава, а који је везан конкретно за биомасу – чињеница да се локално доступна биомаса у домаћинствима користи неефикасно, а у систему даљинског грејања се не користи довољно (само пар процената инсталисаних капацитета као енергент користи дрвни пелет).
Основни закључци учесника семинара у Ужицу, у контексту улоге Зеленог савета у овој теми, били су:
– Организовати фокус групе као посебан канал комуникације са грађанством, на којима би се конкретније и свеобухватније размотрили проблеми и евентуална решења у теми одрживе примене биомасе као енергента, посебно у индивидуалним домаћинствима. Ове фокус групе би могле бити организоване од стране самог Зеленог савета и у сарадњи са релевантним градским службама;
– Организовати стручна саветовања за грађане Ужица, на ову тему, чиме би се омогућио пренос стручних знања ширем аудиторијуму и већем броју корисника. Овакве скупове, Зелени савет би иницирао и испромовисао, а учешће стручних предавача би омогућили или град или неки од актуелних пројеката, који се овом темом директно или посредно баве (рецимо да је то сада БиоЕн, а у будућности и неки други);
– Спровести анкету којом би се мерило задовољство грађана услугом даљинског грејања (што је и законска обавеза локалних самоуправа).
– Иницирати израду стратешког документа развоја и управљања енергетиком града за период од 10 година, која би на један систематичан и плански начин поставила основе за развој и унапређење овог сектора.
На крају, и чланство ужичког Зеленог савета се сагласило са иницијативама које су потекле од колега из суседних општина, да би било пожељно да се ова тела окупе у заједничком заседању, како би узајамно размотрили заједничке проблеме које имају и који превазилазе општински ниво деловања. Искрено се надамо да ће до тог састанка доћи ускоро.


