Regionalna razvojna agencija Zlatibor

ZAVRŠNA KONFERECIJA PROJEKTA EUMETAL 2

Završna konferencija projekta “Povećanje konkurentnosti malih i srednjih preduzeća i jačanje prekograničnih veza u metalskoj industriji – EUMETAL 2” održana je  u Užicu, na Maloj sceni Narodnog pozorišta, u četvrtak 20. novembra 2014. godine. Detalјnu Agendu skupa možete pogledati ovde. -> poziv_zavrsna_konferencija_eumetal2

Završna konferencija projekta “Povećanje konkurentnosti malih i srednjih preduzeća i jačanje prekograničnih veza u metalskoj industriji – EUMETAL 2” održana je  u Užicu, na Maloj sceni Narodnog pozorišta, u četvrtak 20. novembra 2014. godine. Detalјnu Agendu skupa možete pogledati ovde. -> poziv_zavrsna_konferencija_eumetal2

Na samoj konferenciji bili su prisutni svi glavni akteri učesnici u projektu, predstavnici malih i sredlјih preduzeća, predstavnici lokalnih  samouprava, udruženja, predstavnik Nacionalne agencije za regionalni razvoj, kao i predstavnik operativnih struktura, šef Zajedničkog tehničkog sekretarijata, koji su se i obratili skupu.

Konferencija je imala za cilј da upozna prisutne sa ostvarenim rezulatatima  na projektu koji je realizovan 21 mesec. Takođe,  svečano su uručeni sertifikati radnicima  koji su uspešno završili 5 modula obuka u organizaciji Tehničke škole u Požegi, a koja je rezultat projektnih aktivnosti.

U uvodnom delu konferencije pozdravne i reči dobrodošlice uputio  je ispred grada domaćina gospodin Milan Vitić, član gradskog veća zadužen za privredu, koji je govorio o metalskom  sektoru  kao okosnici razvoja privrede Zlatiborskog okruga.

„Prisustvo na međunarodnim sajmovima u Hanoveru i Parizu za preduzeća metalskog kompleksa uklјučenih u projekat EUMETAL 2 bilo je od izuzetnog značaja jer je to odlična prilika za uspostavlјanje kontakata sa potencijalnim partnerima, finansijskim institucijama, kao i promociju proizvoda i usluga“- istakao je predsednik opštine Požega, gospodin Milovan Mićović.
Poseban akcenat stavlјen je na program prekogranipčne saradnje Srbije Bosne i Hercegovine.  O smanjivanju negativnih efekata granice kao administrativne , pravne i fizičke  barijere jednog područja, o potrebama partnerstva i saradnje izlagao je gospodin Nemanja Nešić, šef Zajedničkog tehničkog sekretarijata.

Veoma bitno je da firme prepoznaju značaj i potrebu da se udružuju i da zajenički nastupaju na  međunarodnim tržištima. Registracijom klastera metalske  industrije Zapadne Srbije WEST METAL GROUP obezbeđena je održivost projekta.  Nacionalna agencija za regionalni razvoj svake godine podržava  klasterske inicijative istakao je  Vladimir Jovanović, pomoćnik direktora Naiconalne agencije za regionalni razvoj i naglasio da će finansijska podrška biti omogućena za ovaj novonastali klaster.

Odgovore na pitanja kakve su šanse i perspektive kada je reč o klasterskom udruživanju, šta učiniti da se stvore osnove za održivost projekata i nastave aktivnosti na unapređenju metalskog sektora čuli smo kroz prizmu vlastitih iskustava od  predstavnika klastera metalske  industrije Zapadne Srbije  gospodina Miloša Jankovića. 

Inače, projekat Povećanje konkurentnosti MSP i unapređenje prekogranične saradnje  u metalskoj industriji – EUMETAL 2 realizovan je  u okviru EU prekograničnog  programa Srbija – Bosna i Hercegovina. Projekat je imao za cilј da pomogne razvoj malih i srednjih preduzeća iz metaloprerađivačkog sektora u pograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine. Ukupna vrednost projekta je 365.432 eura. Nosioci projekta su Sarajevska regionalna razvojna agencija SERDA d.o.o. i Regionalna razvojna agencija Zlatibor d.o.o. Užice. Partneri na projektu su Ministarstvo privrede kantona Sarajevo (BiH) i Nacionalana agencija za regionalni razvoj (RS).

Prezentacija o dostignućima i rezultatima projekta  eumetal_2_prezentacija

Prezentacija klastera metalske  industrije Zapadne Srbije klastersko_udrzivanje_sanse_i_perspektive

[ngg src=”galleries” ids=”102″ display=”basic_thumbnail”]

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email